Hviezda nad arabským peklom

Autor: Monika Fačkovcová | 26.10.2018 o 16:08 | (upravené 26.10.2018 o 18:34) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  63x

Dostala sa mi do rúk kniha od autorky Moniky Wurm s názovom Hviezda nad arabským peklom. Ide o pútavý a napínavý príbeh, ktorý som nemohla prestať čítať, kým som neprišla na koniec.

Hlavná hrdinka príbehu Fatima je pôvodom Afganka, ktorej sa podarilo ujsť z rodnej krajiny pred núteným sobášom. Žije v Paríži, kde pracuje ako žurnalistka. Zamiluje sa a následne sa so svojím manželom, ktorý je tiež žurnalista, vyberá do Saudskej Arábie. Plánujú urobiť rozhovor s mladým blogerom, ktorý v pomáha ženám v núdzi. Pracuje v prísnom utajení, nakoľko mu za túto pomoc v jeho krajine hrozí trest smrti.

Manželov na ceste za blogerom stretá plno prekážok, ktoré sú v našich končinách nepredstaviteľné. Hlavná hrdinka sa dostáva do väzenia. Katastrofálne podmienky v opísanej ženskej väznici v Saudskej Arábii ešte nie sú to najhoršie, čo ju stretáva. Fatima je však statočná, bojuje zo všetkých síl s nepriazňou osudu. Má obavy o manžela, nevie, čo je s ním. Pokúša sa o útek z väznice. ktorý sa jej napokon podarí, aby vzápätí spoznala ešte väčšie peklo na zemi.

Prostredníctvom príbehu sa spolu s hlavnou hrdinkou ocitáme vo vojnou spustošenej Sýrii, na území Islamského štátu. Ľudia sa tu snažia prežiť v podzemných úkrytoch, často bez jedla a bez vody. Pre bojovníkov Islamského štátu má žena hodnotu nula a podľa toho sa k nej aj správajú. Ľudský život pre nich vo všeobecnosti nemá veľkú hodnotu, nerobí im problém zabiť nevinného človeka, dokonca dieťa. Hrdinka sa ocitá viac krát na pokraji absolútneho zúfalstva a smrti. V snahe zachrániť si holý život, odhodláva sa často k zúfalým činom.

V knihe sa stretávame s neskutočnou krutosťou páchanou na ženách. Islamskí bojovníci si vyberajú z násilne odvlečených mladých žien a dievčat na takzvanom trhu otrokýň. Fatima tu spoznáva mladú dievčinu z Nemecka, ktorá sem prišla dobrovoľne. Na internete ju zlákala možnosť stať sa nevestou Islamského bojovníka. Ocitla sa však medzi otrokyňami, často uväznenými v podzemí. Raz po silnom daždi sa jama, v ktorej bola hlavná hrdinka väznená, zaplavila vodou, v ktorej sa skoro utopila. Na jej hlave a ramenách sa ako na záchrannom ostrovčeku držalo zopár potkanov, ktorí sa zachránili vďaka nej. Fatima sa však v tomto pekle stretáva aj so skutočným anjelom, staručkým lekárom, ktorý jej pomohol. Slovami autorky: "Kým som ho nespoznala, nedokázala som si predstaviť, ako vyzerá skutočný anjel. Ľudia si väčšinou myslia, že anjel je prekrásna mystická bytosť v bielom, s krídlami a žiarou okolo seba, alebo dokonca v podobe rozkošného bucľatého nahého batoľaťa. Ale nie, pravda je však taká, že skutoční anjeli žijú medzi nami a možno ich denne stretávame a možno ste to práve vy, kto od nich pre ich nevábny zovňajšok odvracia svoju peknú, bezchybnú masku."

Nemohla som prestať čítať, bola som zvedavá, ako sa tento neuveriteľne silný príbeh skončí. Vravela som si, chválabohu, že žijeme v mieri, v právnom štáte, v slobodnej zemi, kde majú ženy a muži rovnaké práva. Táto vymoženosť, žiaľ, vo veľkej časti sveta nie je ani v treťom tisícročí samozrejmosťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?